Послідовність інтерпретації PFT:
Спочатку перегляньте спірометрію. Нормальний чи аномальний FEV1. У разі відхилення від норми зверніть увагу на інші ознаки обструктивної вентиляційної недостатності, такі як низький FEF 25-75 та низький FEV1/FVC.
Якщо FVC низький, це може бути ознакою рестриктивної вентиляційної недостатності. Перевірте PEF, щоб оцінити зусилля маневру.
Якщо анамнез свідчить про астму, призначте бронхолітичний засіб і перевірте, чи є бронхолітична відповідь (12% покращення FEV1 або 20% покращення FEF25-75). Ви також можете виконати метахолінову провокаційну пробу та перевірити, чи спричиняє ПД (провокаційна доза) зниження FEV1 на 15–20%.
Якщо FEV1 в межах норми, але вас все ще турбує респіраторне захворювання, перевірте об’єм легень. Якщо RV підвищений, це вказує на затримку повітря, що може бути ознакою обструктивної дихальної недостатності (наприклад, астми).
Якщо об’єм легень демонструє зменшення TLC, це свідчить про рестриктивну вентиляційну недостатність.
Якщо є ознаки рестриктивної вентиляційної недостатності, приступайте до оцінки того, чи викликано обмеження внутрішньопаренхіматозним процесом (всередині легень) або екстрапаренхіматозним процесом (поза легенями). Щоб оцінити це, перевірте DLCO. Якщо DLCO в межах норми, це свідчить про позапаренхіматозні процеси (поза легенями), такі як нервово-м’язовий розлад. І навпаки, якщо DLCO низький, це може свідчити про внутрішньопаренхіматозний процес (у легенях), такий як Інтерстиційні захворювання легень (ІЗЛ), ідіопатичний легеневий фіброз, саркоїдоз, емфізема тощо.
Ось ще декілька застережень. Наприклад, емфізема може проявлятися при PFT обструкцією повітряного потоку та низьким DLCO.
Нормальна спірометрія та легеневі об’єми, пов’язані зі зниженням DLCO, можуть свідчити про анемію, легеневі судинні розлади, ранню ІЗЛ або ранню емфізему.
Високий DLCO може бути пов’язаний з астмою, ожирінням, поліцитемією та внутрішньолегеневою кровотечею.